Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum

     İlk defa ya da genel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek yeni bir web sitesi düşünceniz var ise aşağıdaki kriterleri gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde yol izlenmesi durumunda web sitenizden verim olmanız kuvvetle muhtemel olacaktır.

1. Öncelikle kısa ve öz olan alan adı alımı ile başlayabilirsiniz.

2. Alt yapısı sorunsuz, güvenli, hızlı ve SSL sertikası kurulumu ile birlikte web siteniz tamamlana kadar ya da size yapılacak sunumlar için hosting hizmetinin alımını sağlayabilirsiniz.

3. Kullanmayı düşündüğünüz resmi mailleri tespit edip açılmasını sağlayarak, müşteri ya da ilgili kuruluşlarla yazışmalarınızda ciddiyet arz edeceğinden, firmanız daha prestijli kategoride değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır. Özellikle kurumsal ve ulusal firmalar ile ilgili bireysel mail adreslerinizden gönderim sağlamamanız önemle tavsiye  olunur. 

4. Web sitesine başlamadan önce etkileşimi kuvvetli, bilinirliğinizi artıcı bir logo tasarımı ile başlamanız projenin en önemli ayağı diyebiliriz. Şayet logonuz firmanızı temsil edebiliyor ise yeni bir logo tasarımına gerek duyulmamalıdır.

5. Web Sitenizi hangi amaç için hazırlatıyorsunuz ve tasarımı yapacak olan ajanstan  beklentilerinizi öncelikli olarak tesbit etmeniz gerekmektedir. Sadece fiyat endeksli düşünmek yerine istikrarlı ve fonksiyonel bir proje için en önemli unsurlardan birini kesinlikle göz ardı edilmemeli kanısındayız.

6. Sorduğunuz sorulara makul cevaplar aldığızda ilgili site haritasının şekillenmesi,  ilgili ajans tarafından kullanılacak teknoloji,  verilerin saklanması,  KVKK' ya uygunluk, proje teslimi sonrası destek ağının ne şekilde olacağı gibi bilgilendirmelere hakim olmanız sizlerin verim almasını sağlayacaktır. Ayrıca proje garanti kapsamı koşulları, geliştirilebilinirlik ve desteğin ne derece sağlıklı ve de hızlı alınacağı konusunda resmi yazı alınması sizlerin menfaatine olacaktır.

7. Ajans tarafından sizlere verilecek olan sorumlulukları zamanında temin ederek,  projenin uzamamasına katkıda bulunabilir ve de heyecanınızın kaybaolmamasını ön planda tutarak araya mesafe konulmadan ve de konsantrasyonun üst düzeyde sağlanılması ile sonuca yönelik pozitif netice almanız son derece sağlıklı olacağı kanısındayız.

8. Ajans ve siz tarafından görev ve sorumluluk dağılımları konusunda her ikisi tarafından dürüst ve şeffaf olmasına dikkat ediniz.

9. Hazır yapıdaki bir web sitesi de olsa, size özgün editlenmesini istemeniz ve parçadan bütüne doğru projenin ilerlemesini sağlayarak oldu bittiye getirilmemesi için sürekli takipte kalmanız ve rapor alabilmeniz bir diğer önemli etken diyebiliriz.

10. Web sitesi haritası netleştikten sonra ilgili kategoriler ve alt kateroilerin en ince ayrıntısına kadar sağlıklı bir şekilde çıkarılması, logo ile uyumlu, çok fazla renk harmonisi olmayan bir yapıda gözün retina tabakasına hitap edebilen renk tonlamalarına özellikle dikkat etmenizi öneririz.

11. Amacına hizmet eden,  dikkat dağıtıcı yapıdan uzak, ziyaretçileri sitede tutabilen bir yapıda olmalıdır.

12. Gereksiz ve sıkıcı bilgi yığınından uzak durulmalıdır.

13. Web sitenizin meslektaşlarınızın sitelerini taklit eden yapıdan uzak, klonlanmamış olmasına özellikle dikkat etmenizi ve kendinize özgün bir tarz ile kamuoyuna çıkmanızı öneririz.

14. İçerik olarak hazırlanan görsel ve metinlerin gerçekçi olması,  abartıdan uzak olması,  akıcı olması ütopik olmamasına özellikle dikkat ediniz.

15. Güncel teknoloji ve müşterilerinizin isteklerinize cevap verir yapıda olmalıdır.

16. Çok kısa, akıcı olmayan, özellikle devrik cümlelerden uzak durulmalıdır.

17. Derli toplu ve ciddiyeti elden bırakmadan çok fazla sansiyonel yapıda değil, oturaklı ve kamuoyuna net mesaj verebilen yapıda olmalıdır.

18. Google Maps ve Search Console kayıpları yapılmalıdır.

19. Standartdışı her türlü aksiyon ve faaliyetten uzak durulmalıdır.

20. Belli periyotlarla site güncellenebilmeli ve büyütülmelidir.

21. Sadece herkesi memnun edecek yapıda değil, amacına hizmet edebilen konseptte olmalıdır.

22. Web siteniz hızlı açabilinmelidir.

23. Görseller site formatında ve dozajında olmalı abartıdan tamamen uzak olunmalıdır.

24. Yayından önce performans, hız, algıda seçicilik testleri yapılması sizlerin menfaatinedir.

25. Sosyal Medya ikonları yerli yerinde derli toplu olmalıdır.

26. Sitede verimsiz noktalar tespit edilip, acilen düzeltilmesi sağlanmalıdır.

27. Siteniz üzerinden online hizmet ve destek alımı taleplerine makul olan en kısa sürede cevap verilmelidir. Özellikle whatsapp, online mesaj ile tarafınıza iletilen konulara cevap verilmesi karşı tarafta güven ve itibar kazanmasına sebep teşkil edecektir.

28. Yapılan web sitesi güncel platformlar baz alınarak en az 5 yıl sizi temsil edebilmelidir.

29. Mobil uyumluluk ve kullanım kolaylığı göz ardı edilmemelidir.

30. Kontrolünüz dışındaki ve mevcut web site platformunuzu riske atabilecek her türlü unsurlardan uzak durulmalıdır. 

31. Özel grafik ilavelerinde ajanstan destek alınmalıdır. Her görseli sitede eklemenizi tavsiye etmiyoruz.

32. Sunucunuzun Tier 3 serfikalı olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

33. Yeni çıkan ürün, proje ve kampanya gibi bilgilendirmeler düzenli yapılmalıdır.

34. Kullanılacak animasyonlar var ise siteyi kasmamalıdır.

35. Google Benim İşletmem kaydı aktif olmalı ve yapılan yorumlara cevaplar verilmeli ve işletme profiliniz görsel ve metinsel olarak sürekli zenginleştirilmelidir.

36. Düzenli içerik girişlerinde sık sık tekrarlanan kelime ve kelime gruplarından kaçınılmalıdır.

37. Kısacası web siteniz gerçekçi ve de idealinizdeki yapıda olmalı ve sizi elektronik ortamda temsil yeteneği en üst düzeyde olmalıdır.

Web Sitesi Yaptırmak İstiyorum