Mobil Ürekenlik için İpuçları

       1/ Çalışanlarınıza 2'si 1 Arada laptoplar verin
       Çalışanları, hafif ve güçlü cihazlarla donatmak, çalışanların eskiden ağır masaüstü bilgisayar gerektiren işleri hafif ve küçük bir cihazda kolaylıkla yapabilmesi anlamına geliyor.  2'si 1 Arada cihazlar, tabletin taşınabilirliğini geleneksel dizüstü bilgisayarların yüksek performansıyla birlikte sunduğu için en iyi seçenektir.KOBİ'ler ayrı laptop ve tablet yerine tek bir cihaza yatırım yaparak, devreye alma sırasında da önemli ölçüde tasarruf sağlayabilirler. İş kullanımı için tasarlanan bu cihazlar aynı zamanda daha uzun ömürlüdür ve cihazlar Intel® vPro™ işlemci teknolojisi sayesinde merkezden yönetilebilir.Pazarda çok sayıda cihaz mevcut. Saha mühendisleri için dayanıklılığı arttırılmış cihazlar veya pili uzun süre dayanan enerji verimli cihazlar arasından ihtiyaçlarınıza uygun olanı satın alabilirsiniz.Neden 2'si 1 Arada cihaz seçmeniz gerektiğini buradaki kılavuzumuzdan okuyabilirsiniz.

       2/ Kablosuz bağlantı seçenekleri
       Kablosuz güvenlik kilidi veya daha iyisi MiFi (birden fazla cihazın Wi-Fi'a bağlanmasını sağlar) satın almak, her zaman bağlantıda kalmanın etkili bir yoludur.Kendi özel bağlantınızı kullanmak, açık bir Wi-Fi veya 4G gibi hücresel ağ kullanmaktan çok daha güvenlidir. Hassas verilerle çalışıyorsanız, ofiste güvenli veri bağlantısı kurmak için VPN (Sanal Özel Ağ) yazılımı kullanmanızı öneririz.

       3/ Bulut bilişim
       Hareket halinde çalışırken, buluttan faydalanmak bir avantajdır; projelerde iş arkadaşlarınızla dosyalarınızı paylaşabilir ve uzaktan işbirliği yapabilirsiniz. Bugünlerde bulut bilişim seçenekleri çok fazla; nereden başlayacağını bilmek zor. Google, birlikte çalışmaya olanak tanıyan Drive'da ücretsiz ancak sınırlı seçenekler sunuyor. Çalışmanın yanı sıra daha fazla depolama alanı için ödeme yapabiliyor ya da 7/24 destek ve gelişmiş iş araçları sunan iş hesapları satın alabiliyorsunuz.Dropbox da yaygın kullanılan ücretsiz ve iş için ücretli seçenekleri sunan bulut tabanlı bir sistem.Diğer alternatifler arasında, Microsoft’un çeşitli platformlarda kullanılabilen OneDrive'ı ve (Windows kullanıcıları için en iyi çözüm) ve başlangıç, iş ve kurumsal seçenekleri sunan Box yer alıyor.Ayrıca Microsoft'un Office 365 uygulaması, e-posta, takvimler, dosya paylaşımı ve anlık mesajlaşma gibi programlara neredeyse her yerden ve her cihazdan erişmenizi sağlayan çevrimiçi bir iş yazılımıdır.

       4/ Daha uzun pil ömrü
       En büyük korkulardan biri o korkunç düşük pil sembolü olabilir. Ancak araçların mümkün olduğunca uzun süre çalışması için atabileceğiniz bazı adımlar var. Dizüstü bilgisayarlarda, ekran koruyucu kullanmaktan kaçınmak, mümkün olduğunca az program çalıştırmak, gerekmediğinde kablosuz bağlantılı devre dışı tutmak, ekran parlaklığını azaltmak ve video oynatmaktan kaçınmak günlük pil ömründe harikalar yaratacaktır. Uzun vadeli stratejiler ise, şarj etmeden önce laptop pilinizin tamamen bitmesini beklemek ve kullanmadığınız programları kaldırmak olacaktır. Bazı 2'si 1 Arada cihazlarda biri ekranın arkasından biri klavyede olmak üzere iki pil olduğunu ve bu sayede 12+ saat pil ömrü sağladıklarını söylemekte fayda var.Mobil pil ömrü, hem kısa vadede hem de uzun vadede ince ayarlarla uzatılabilir. Dizüstü bilgisayarlarda, ekran parlaklığını azaltmak, video oynatmaktan veya oyun oynamaktan kaçınmak, internetten müzik akışı yapmamak ve gerekmediğinde kablosuz bağlantıları kapatmak temel adımlardır. E-posta al (push) ve getir (fetch) ayarlarını değiştirmek, flaşlı fotoğraf çekmemek, telefon araması sırasında pil düşük duruma geldiğinde, arkaplanda çalışan diğer uygulamaları kapatan bir Android uygulaması olan Intel Security Battery Optimiser gibi pil uygulamaları indirmek yapılabilecek diğer şeylerdir. Bir iş aramasının düşük pil nedeniyle kesilmesi, isteyeceğiniz son şey olsa gerek.Daha uzun vadede ise akıllı telefonları sıcakta tutmamak (bu şarj kapasitesini azaltır), süper hızlı şarj cihazlarını kullanmaktan kaçınmak ve gerçekten gerekmedikçe şarj etmemek gerekir. Akıllı telefonu sürekli olarak şarjda tutmak ne yazık ki pil ömrünü uzatmaya yardımcı olmaz.

       5/ Kağıtlardan kurtulun
       Ağır kağıt yükleri taşımak yerine, bu cihazlarla ihtiyacınız olan tüm dosyalar parmaklarınızın ucunda. Önemli belgeleri tarayın ve buluta koyun. Ayrıca, Business Card Reader Pro (4,99 sterlin) gibi metin tanıma özelliği olan bir iş kartı tarama uygulaması indirebilirsiniz for iPhone, or CamCard for both iPhone and Android (free). HelloSign Chrome uzantısı, belgelere imzanızı eklemenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır. Evernote ise tüm cihazlarınızla senkronize olabilen bir not alma hizmetidir (temel düzeyi ücretsizdir; kullanıcı başına aylık ücretleri şöyledir: plus paketi 1999 sterlin; premium paketi 34,99 sterlin, kurumsal paketi 10 sterlin).

       
6/ Seyahat Uygulamaları
       Hareket halindeyken Seyahat Uygulamaları paha biçilmez bir kaynaktır. iOS, Android ve Windows Phone için ücretsiz bir uygulama olan App in the Air bunlara iyi bir örnek. Şarj noktaları, havaalanı haritaları (Wi-Fi bulma dahil – ücretsiz Wi-Fi kullanırken her zaman güvenliğinize dikkat etmeyi unutmayın), uçuş durumu güncellemeleri gibi havaalanına yönelik ipuçları verir ve sürekli bir yerlere seyahat edenler için TripIt entegrasyonu sağlar. Londra'dan Los Angeles'a, Milano'dan Montreal'e kadar 25 büyük uluslararası şehirde yolunuzu bulmanıza yardımcı olan gerçek zamanlı toplu ulaşım uygulaması Citymapper da çok faydalı uygulamalardan biri.

       7/ Ekiple mesajlaşma seçenekleri
       Size proje yönetimi istemcisini getiren şirket Basecamp'ten Campfire uygulaması metin, dosya ve hatta kodların kolay paylaşımını sağlayan Web tabanlı bir grup mesajlaşma hizmetidir. Ayrıca ücretsiz iPhone uygulaması da var.Slack uygulamalarda daha çok seçenek sunan (iOS, Android, Mac ve Windows seçenekleri) ve küçük ekipler için ücretsiz, daha fazla özellik ve destek ile ücretli abonelikler sağlayan alternatif bir hizmet.

       8/ Pil bankaları
       Önemli bir arama beklerken pilinizin bitmesi hem siz hem de şirketiniz için önemli sonuçlar doğurabilir. USB ile şarj edilebilen taşınabilir pil bankasıyla ihtiyacınız olduğunda cihazınızı şarj edebilirsiniz. Bu şarj cihazlarını üreten birçok üretici var; Lumsing, IOGEAR, Mophie ya da Anker gibi bir cihaz seçin, bir daha pilsiz kalmayın. Kapasitesinin 5000mAh'den fazla olduğundan, olabildiğince standart ve hafif olduğundan emin olun.

       9/ Çalışma merkezleri/ortak ofis alanları/bekleme odası girişleri
       Ofisiniz olsun ya da olmasın, çalışma merkezleri ve ortak ofis alanları, şehirde veya seyahat ederken huzurla çalışmanın harika ve esnek bir yolu, üstelik istenirse networking seçeneği de sunuyor. Birleşik Krallık'taki bu tür yerleri içeren bu liste, iyi bir başlangıç olabilir.

       10/ Farkındalık
       Arianna Huffington gibi devlerin meditasyonu benimsemesi ve “stresi azaltmak ve farkındalık, bizi daha mutlu ve sağlıklı yapmakla kalmaz, ayrıca bunu isteyen tüm şirketler için kanıtlanmış birer rekabet avantajıdır” yorumunu yaptığı, teknoloji sektöründe hızla yayılan bir trend.Calm (ücretsiz, uygulama için satın alımlara sahip) ve Headspace (ücretsiz ve yine uygulama için satın alımlara sahip) headspace-meditation-app gibi uygulamalar, tipik uykuya dalma kılavuzlarından konsantrasyon, yaratıcılık, motivasyon ve enerjiyi arttırmaya kadar rehberli meditasyonda çok başarılı oldu.

Mobil Ürekenlik için İpuçları